Kaya Koruğu Salatası ve Faydaları

Kaya koruğu, Akdeniz’de deniz kıyısındaki kayaların denize bakan kısımlarında yetişen, acı-ekşi karışımı bir tada sahip bir tür bitki. İşte bu küçük yapraklı ot bitkisinin turşusunu yapıyorlar Mersin'de, özellikle Silifke civarlarında. Muhteşem bir şey,  çok hoş bir meze.

Kaya Koruğu birçok alanda faydalanılan bir bitkidir. En önemli özelliklerinden birisi de cilt iltihaplarında, egzema guatr hastalığı ve nasır tedavisinde kullanılmasıdır.   Kaya Koruğu, Yeşil kısımları ezilip lapası zeytinyağı ile karıştırılarak , merhem elde edilir.


KAYA KORUĞUNUN Diğer isimleri:Kulakotu,Saksıgüzeli,Naserotu,Sempervivum, Rock Samphire, Meerfenchel.

Botanik Bilgi :Damkoruğugiller familyasındandır. Deniz kıyısındaki kaya yarıklarında ya da taşlı kumluk arazilerde yetişir. Odunsu veya otsu bir bitkidir. Yeşil yaprakları kalın ve etlidir. Çiçekleri salkım şeklinde ve sarıdır.

KAYA KORUĞU SALATASI YAPMAK İÇİN; 500 gram kaya koruğu1 kahve fincanı zeytinyağı3 diş sarımsakYarım limon1 kahve fincanı sirke 1 çay kaşığı tuzKaya koruklarının yapraklarını ayıklayın.Tencereye bir miktar su ile sirkeyi koyun ve kaynatın.Kaya koruklarını atıp, 3 dakika kaynatın. Daha sonra soğuk su dolu bir kaba çıkartın.Sarımsakları tuz ile dövün. Bir kaseye zeytinyağı, limon suyu ve dövülmüş sarımsağı koyup karıştırın.Kaya koruklarını süzgece alın, suyu iyice süzülünce hazırladığınız sosla karıştırın.Buzdolabmda 2 saat dinlendirin ve servis yapın.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !